با توجه به ضرورت راستی‌آزمایی حداقل ۸ گام مهم در رفع تحریم‌های نفتی، حداقل بازه زمانی ۶ ماهه‌ای نیاز است تا ثابت شود امریکا و همپیمانانش، مثل دور قبلی رفع تحریم‌ها در قالب برجام، رفع کاغذی تحریم‌ها را به عنوان رفع واقعی آن جا نزنند. نظر سنجی:  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، […]

۸ گام ضروری برای راستی‌آزمایی رفع تحریم‌های نفتی؛ حداقل ۶ ماه زمان نیاز است

 

با توجه به ضرورت راستی‌آزمایی حداقل ۸ گام مهم در رفع تحریم‌های نفتی، حداقل بازه زمانی ۶ ماهه‌ای نیاز است تا ثابت شود امریکا و همپیمانانش، مثل دور قبلی رفع تحریم‌ها در قالب برجام، رفع کاغذی تحریم‌ها را به عنوان رفع واقعی آن جا نزنند.

نظر سنجی: Article Rating

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، امام خامنه‌ای نوزدهم بهمن‌ماه سال گذشته در بیاناتی فرمودند:«باید آمریکا تحریمها را کلّاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریمها را لغو کنند و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریمها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهّدات برجامی برمیگردیم.»

مذاکرات برجامی ایران و کشورهای به ظاهر باقی مانده در برجام در حالی آغاز شده که بر اساس سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران و تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت تقدم راستی‌آزمایی‌ها بر ایفای نقش ایران در راستای برجام با عنوان تعهدات برجامی، باید ابتدا تمام تحریم‌ها لغو شود و پس از راستی آزمایی از واقعی بودن لغو تحریم‌ها، ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد.

یکی از تحریم های ناعادلانه و سلطه جویانه آمریکا و همپیمانانش علیه ایران، تحریم نفت، گاز و پتروشیمی است. این تحریم ابعاد مختلفی را در برگرفت. در واقع برای رفع تحریم نفتی ایران که یکی از شاه‌کلیدهای باز شدن قفل برجام است، باید راستی‌آزمایی حداقل در ۸ گام ذیل انجام شود:

۱. نفت ایران از مسیرهای رسمی و بدون محدودیت به فروش برسد.

۲. پول نفت فروخته شده ایران بدون مشکل دریافت شود.

۳. بازار خرید و فروش نفت ایران شرایط عادی و بازرگانی داشته باشد. (فشارهای غیرمستقیم به خریداران نفت ایران متوقف شود)

۴. تحریم خرید مواد اولیه ساخت تجهیزات صنعت نفت برداشته شود.

۵. شرایط خرید و فروش محصولات پتروشیمی ایران عادی شود.

۶. تحریم کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پالایشی و پتروشیمی برداشته شود.

۷. فشار به کشورهای هدف صادرات گاز ایران برای عدم خرید گاز از ایران متوقف شود.

۸. موانع تحریمی جذب سرمایه خارجی به بازار جذاب صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران برداشته شود.

به نظر می‌رسد با توجه به ضرورت راستی‌آزمایی این ۸ گام، حداقل بازه زمانی ۶ ماهه‌ای نیاز است تا ثابت شود امریکا و همپیمانانش، مثل دور قبلی رفع تحریم‌ها در قالب برجام، رفع کاغذی تحریم‌ها را به عنوان رفع واقعی آنها جا نزنند.

انتهای‌پیام/