به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، «سید عباس عراقچی» پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین اظهار داشت: امروز بعد از تقریبا ۱۰ روز فشرده کاری به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیئت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند. رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران اضافه کرد: خیلی از […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، «سید عباس عراقچی» پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین اظهار داشت: امروز بعد از تقریبا ۱۰ روز فشرده کاری به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیئت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران اضافه کرد: خیلی از هیئت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلا گفته بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع‌بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حداکثر یک هفته فرصت داده شود و مشورت‌ها در پایتخت‌ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

عراقچی با تاکید براینکه در حقیقت اینمذاکرات تا تامین مواضع قطغی نظام ادامه دارد دور از مذاکرات متوقف نشده، گفت: بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت تا بشود به جمع‌بندی‌های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران افزود: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث‌های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آن‌ها راه‌حل‌هایی وجود دارد که این راه‌حل‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آن‌ها انتخاب شود.

عراقچی یادآور شد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم. آن‌چه مهم است این است که تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، این تنظیمات اجرایی بتواند به شکلی که مورد توافق دو طرف باشد و تامین کننده منافع ما باشد، صورت بگیرد و انجام شود.

وی با اشاره به اینکه این کار جزئیات و کلیاتی دارد و درباره جزییات پیشرفت‌های خوبی کردیم، اضافه کرد: بعضی از مسائل کلی هنوز مانده است. همانطور که عرض کردم راه‌حل‌هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می‌ماند اینکه ما بتوانیم به یک جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران تصریح کرد: هیئت‌های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، بعضی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک کنند و بفهمند. برخی از موضوعات است که از نظر آن‌ها شدنی نیست. همه این‌ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده شود.

عراقچی گفت: تا آن‌جایی که مواضع خودمان را بتوانیم تامین کنیم و مواضع قطعی نظام تامین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به سرانجام برسیم.

وی با بیان اینکه هر جلسه پیشرفت‌های جدیدتری را داشتیم، بعضی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و بعضی وقت‌ها کمتر بوده است، اضافه کرد: در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری صورت گرفته و برخی موضوعات هنوز عقب‌تر است. در مجموع پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آن‌ها نمی‌توان به توافق رسید و باید درباره آن‌ها تصمیم گیری شود.

عراقچی از نوشته شدن متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، خبر داد و افزود: تقریبا در اکثر متون به پیشرفت نسبت به رسیدن به متون واحد، نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم، ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری شود. راه‌حل‌هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آن‌ها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران خاطرنشان کرد: همانطور که بار‌ها عرض کردم تصمیم‌گیری در خصوص این توافق در وین اتخاذ نمی‌شود، در تهران اتخاذ می‌شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه نمی‌شود به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد، گفت: به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع‌بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشور‌های دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

وی ادامه داد: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

عراقچی تاکید کرد: اصلا دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی‌کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای تعجیل در کار شود.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایرانی ابراز داشت: به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین‌الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما این جا متمرکز بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آن‌ها تامین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین گفت: منطقاً دور آینده می‌تواند دور پایانی باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

عراقچی در پایان تاکید کرد: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ‌کننده برجام آقای مورا بین اعضای مختلف مشورت و تصمیم گرفته و اطلاع داده می‌شود.

انتهای‌پیام/